Haber

Kılıçdaroğlu: Nero Roma’yı yaktı, Erdoğan Türkiye’yi yakıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki kümelenme toplantısında konuştu. Partisinin kümelenme toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi. Akaryakıt zamlarına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Uygulamayı ekonomik soykırım olarak tanımlıyoruz” dedi. söz konusu.

“Dün basında sansürün kaldırılmasının 115. yıl dönümüydü. Cezaevlerimizde gazeteciler var. Merdan Yanardağ şu anda tutuklu, hükümlü değil. Medya üzerindeki baskıyı yaşıyoruz, görüyoruz. Basın özgürlüğü döneminde 165. sıradayız. Doğru haberin de engellendiğini biliyoruz.”

Kılıçdaroğlu, “Akbelen’de kadınlar direniyor. İki yıldır mücadele ediyorlar. Güvenlik güçleri buna engel olmak istedi. Ağaçları ve doğayı korumak suç mu? Verdikleri mücadele toplumun her kesimine örnek olmalı.”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Merkez Bankası rezervi eksi 48 milyar dolar. Türk lirasına olan inanç tamamen ortadan kalktı. Bankada parası olanlar parasını dövizde tutuyor. Türkiye size borcumun anaparasını ödeyemem diyor. Anaparayı size ödeyeyim diye bana borç verin diyor.

İnsanlar infazdan kaçınmak için adreslerini değiştiriyor. İktidar yetkiyi eline almış ve bu tabloyu değiştirmek istiyor. Yeni vergiler getiriyor. MTV için AYM’ye başvurduk, umarım kısa sürede karar verirler. Vergi ve zam dışında hiçbir şey yapılmadı. Meclise ek bütçe getirdiler. Bütçede hesap yapan saygın bir yatırım kuruluşu var. Vergi ve zam konusunda ise hükümet 265 milyar lira gelir elde edeceğini söylüyor.

Ancak Mayıs’tan Haziran’a kadar dövizdeki hareket nedeniyle devletin borcu 900 milyar lira arttı. Bize borç verenler bunu yeterince iyi biliyor. Parasını çöpe atan var mı? Limanları, gayrimenkulleri, yerleri, fabrikaları bana vereceksin, ben onları çalıştıracağım diyorlar. Akaryakıt zamları vatandaşın cebinden çalınan paralardır. Dolayısıyla uygulamayı ekonomik soykırım olarak tanımlıyoruz.

‘İHALELERİ DOLARLA HİZMET VERİYOR’

Alınan tedbirler dışında atık genelgesi bulunmamaktadır. Sarayda her şey mükemmel. Sarayın prestijine diyerek israf genelgesi çıkaramazsınız. Çaldıklarıyla biriktirdikleri bir servet var. Verdikleri cevaba baktığınız zaman Erdoğan hükümeti kime hizmet ediyor? Dolarla ihale alanlar, fiyat garantisi alanlar, devlete dolar ile borç verenler. Milletin sırtına ötekinin kefaretini yüklüyorsunuz.”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bütün bunların temelinde adaletsizlik yatıyor” dedi. Kılıçdaroğlu, “Nero Roma’yı yaktı, Erdoğan Türkiye’yi yakıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

akkislahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu