Haber

Kılıçdaroğlu: 18 Haziran’da seçim zamanı yapılacak

Maraş’ta birçok şehirde yıkıma neden olan depremler, 2023 seçimlerinin tarihi hakkında tartışmalara neden oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk’ten Bülent Aydemir’e yaptığı açıklamada, “18 Haziran’da seçim yapılacak. ve Parlamentoyu feshedin.” Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Meclis fiilen çalışıyor. Bir talebiniz varsa, oraya getirin. Ancak YSK üzerinden karar almayı planlıyorlarsa ve YSK ‘Bu koşullarda sağlıklı bir seçim yapamayız’ derse, kapılarını kilitlesinler. Bu teknolojik imkanlarla nasıl seçim yapamayız sanıyorsunuz? Günümüz kurallarında, konumunuz bile telefonunuzdaki GPS sinyalinden anında belirlenir. YSK böyle bir karar alırsa, açık söylüyorum; Bu demokrasiye bir darbedir. Hukuk devletine bir darbedir. Hiçbir yargıç böyle bir karara imza atmaz.”

Aydemir’e göre Kılıçdaroğlu, Anayasa’daki savaş hali hükmüne rağmen YSK’nın seçimi ertelemek için “sağlıklı bir seçim yapamayız” kararı alması durumunda millete dönme seçeneğini desteklemiyor. Kılıçdaroğlu, “Böyle bir şey yok. YSK seçimi erteleyemez. Bunun için yetkisi yoktur. Seçim o zaman yapılacak” dedi.

Kılıçdaroğlu, millet ittifakının takvimiyle ilgili olarak da, “Önümüzdeki günlerde Temel Beyefendi lider tipi yapabilir. Daha sonra görüşürüz” dedi. (KAYNAK)

haberborcka.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu