Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türk dünyasının işbirliğini desteklediğini belirtti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türk dünyası ile iş birliğinin giderek kurumsallaştığını ve derinleştiğini belirterek, “Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız ve insanlık dışı tecride karşı hep birlikte durmalıyız.” söz konusu.

Fidan, Kazakistan’ın başkenti Astana’da Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) 10. Zirvesi öncesinde düzenlenen Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısında konuştu.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Fidan, Örgüt’e, “Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız ve insanlık dışı tecride karşı birlikte durmalıyız.” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) takviye çağrıda bulundu.

Karabağ’daki son gelişmelere ilişkin “Türkiye, Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edecek” diyen Fidan, Gazze’de yaşanan insanlık dramına da dikkat çekti.

Fidan, üye ülkelerin özellikle ticaret, ekonomi, enerji ve ulaştırma alanlarında büyük potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti.

“Türk Devletleri Teşkilatına üye ülkeler arasındaki işbirliğinin hızla kurumsallaşmasından ve derinleşmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz.” Bakan Fidan adına konuşan Bakan Fidan, yatırım açısından Merkezi Koridor’un daha cazip hale getirilmesi ve Türkmen doğalgazı başta olmak üzere Hazar ötesi kaynakların Türkiye ve Avrupa’ya taşınması konusunda çaba gösterilmesinin değerini vurguladı.

İsrail’in Gazze saldırısında sivillerin vahşice katledilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Fidan, bir an önce koşulsuz ateşkes ilan edilmesi ve yardımların Gazze’ye kesintisiz ulaşması gerektiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu