Yaşam

Filozof Ahmet Arslan’ın Beş Ciltlik Eskiçağ Felsefesi Tarihi kitapları

ensonhaber.com

Kadim ideoloji söz konusu olduğunda tek bir anlayıştan bahsetmek mümkün değildir. Çok geniş bir zaman dilimine yayılan bu dönem, aksine çok farklı filozofları ve yaklaşımları içermektedir. Muharrir Ahmet Arslan’ın titiz çalışması sayesinde felsefeyi daha çok seveceksiniz.

Arslan’ın beş kitaptan oluşan İlk Çağ İdeoloji Tarihi, ideolojiye dair her şeyi okuyucuya sunuyor. Arsito’dan Sokrates’e dair değerli bilgiler içeren bu eserleri kütüphanenizden eksik etmeyin.

Bu yönüyle kendisinden önceki dönemlerle karşılaştırıldığında, yeni bir insanlık ve evren anlayışını ve bu yeni tutumun farklı ekoller üzerinden tarihsel olarak çeşitlenmesini temsil etmektedir.

Ahmet Arslan’ın beş ciltlik Antik Çağ İdeolojisi Tarihi serisinin birinci cildinde, başlangıcından Sofistlere kadar Yunan ideolojisinin doğuşu ve gelişimi, onun emin temsilcilerinin görüşleri üzerinden verilmektedir.

Sofistlerden başlayarak, ikinci cilt Sokrates’i, küçük Sokratik okulları ve Platon’un ideolojisini ele alıyor. Üçüncü cildin tamamı, hem ortaçağ İslam ideolojisi hem de geç Hıristiyan ortaçağ ideolojisi tarihi için özel bir değere sahiptir.

İlk öğretmen: Aristoteles

Müslümanların “İlk öğretmen” Hellenistik dönemin Epikürcülük, Stoacılık ve Septisizm olarak bilinen üç ekolü, dördüncü cildin konusunu oluşturmaktadır. Beşinci cilt ise Plotinus ve kurucusu Neo-Platonizm’in Roma dönemindeki felsefi görüşlerine ve ilk dönem Hıristiyan Kilise Babalarına ayrılmıştır.

kozlukajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu