Ekonomi

Egeli mobilyacılar hedef büyüttü

Ege İhracatçı Birlikleri 2022 Mali Genel Kurul Toplantısında konuşan EMKOUIB Lideri Ali Fuat Gürle, 2022 yılında göreve geldikten sonra 1 yıllık süreçte tüm zorluklara rağmen başarılı bir yılı geride bıraktıklarını söyledi. Türkiye’nin 2022 yılındaki 8,4 milyar dolarlık ihracatında mobilya, kağıt ve ormancılık sektöründe yüzde 11’lik paya sahip olduklarını vurgulayan Gürle, “Amacımız sadece temsilcisi olduğumuz tüm sektörlerde ihracat rakamlarını artırmak değil, aynı zamanda daha fazla katma değerli, tasarım odaklı ihracatla daha fazlasını ekleyin. Kıymetli ürünleri ihraç ederek birim fiyatlarımızı yükseltmek ve bunun da etkisiyle toplam ihracatımızı artırmak. Dünya ihracatında ilk 8 içinde yer aldığımız mobilya sektöründe hedefimiz ilk 5 ve üzerinde yer almak” dedi.

Türkiye’nin dünyanın defne ve kekik ihtiyacına hakim olduğunu belirten Gürle, Egeli ihracatçıların odun dışı orman eserlerinin ortalama ihracat fiyatının 3,5 katı birim fiyatla ihracat yaparak odun dışı orman eserlerine değer kattığını ve 2022’de Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 55’ini gerçekleştirdiler. ifade edildi. Baharat sektörünün dünyadaki en büyük organizasyonlarından biri olan Avrupa Baharat Birliği’nin 2022 yılındaki Genel Kurulu’na ev sahipliği yaptıklarını belirten Gürle, “40 farklı ülkeden üst düzey yöneticilerin katılımıyla çok önemli bir organizasyona imza attık. çok başarılı bir organizasyon İhracatçılarımız sektörün en önemli firmaları ile bağlantı kurma şansı buldular. Önümüzdeki dönemde ihracatımıza yansımasını görmeyi bekliyoruz” dedi.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman İşleri İhracatçıları Birliği’nin ihracatında kağıt bölümünün lokomotif olduğunu belirten Gürle, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ege İhracatçı Birlikleri olarak Türkiye’nin kağıt ihracatının yüzde 20’sini alıyoruz. 2022 yılında kağıt şubemiz bir önceki yıla göre dolar bazında yüzde 30 artış göstererek 560 milyon dolar mertebesine ulaştı. Kağıt kesimi için kağıdın ana hammaddesi olan selülozda maalesef dışa bağımlılığımız bir süredir devam ediyor. Önümüzdeki dönemde Tarım ve Orman Bakanlığı ile endüstriyel orman alanlarının artırılması ve selülozun stratejik çalışmalar kapsamına alınması için çalışacağız” dedi.

findiklihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu