Haber

Almanya Başbakanı Scholz, İsrail-Filistin çatışmasında gerilimin tırmanmaması çağrısında bulundu

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsrail-Filistin çatışmasında gerilimin tırmanmasını önlemek için her şeyin yapılmasını talep etti.

Scholz, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenledi.

Zirvede İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin ortak bir duruş bulduklarını ve bunun AB kararlarında yer aldığını belirten Scholz, bunların çok değerli olduğunu söyledi.

Scholz, bu kararlardan ortak önceliklerin ortaya çıktığına dikkat çekerek, “İsrail’in kendini savunma hakkını desteklemenin yanı sıra, gerilimin tırmanmaması için de her şeyin yapılmasını istiyoruz.” söz konusu.

Zirvede bu bağlamda pek çok konunun ele alındığını belirten Scholz, “O halde rehinelerin serbest bırakılması gerekiyor. Acil insani yardıma, suya, gıdaya, tıbbi malzemeye ihtiyaç var; bunların tamamının yeterli ve gerekli miktarda Gazze’ye ulaşması gerekiyor. Bugünden daha fazlası (Gazze’ye). Onun gelmesine ihtiyacım var.” dedi.

Scholz, bu savaşın tırmanmaması için her şeyin yapılmasının ve söylemin net olmasının önemli olduğunu belirterek, “Şu anda tüm toplantılarımda tartıştığım konu bu.” söz konusu.

İsrail tarafının yanı sıra Türkiye, Katar, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır liderleriyle de görüştüğünü belirten Scholz, “Bunlara devam edeceğim. Burada herkesin etkisi olması gerektiğine inanıyorum” dedi. Gerginliğin daha fazla artmaması için katkı sağlamak. Bu toplantılar birbirimize ihtiyacımız olduğuna olan inancımız içindir.” Aynı zamanda bir vakıftır.” değerlendirmesini yaptı.

“Belki bu gerçek zamanlı doğru bir sinyaldir.” Scholz, söz konusu konferansın önemli ülkelerin katılması halinde faydalı olacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu