Teknoloji

Sahilde ayak izlerinden veya nefesten DNA tespiti mümkün

ABD’de,Florida Üniversitesi’nden bilim adamlarından oluşan bir ekip, insan DNA’sı hakkındaki bilgilerin artık kıyıda bırakılan ayak izlerinden, bir odada solunan havadan veya okyanusta yüzerken bırakılan tükürük gibi atıklardan tespit edilebildiğini ortaya çıkardı.

Nature Ecology & Evolution adlı bilimsel dergide yayınlanan çalışmada, bilim insanlarının nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarını incelemek için kumlardan çevresel DNA örnekleri toplarken, bulguların çok kaliteli olduğu ve deniz kaplumbağalarının genetik engelleri olduğu sonucuna varıldığı belirtildi. o bölgede yaşayan nüfus belirlenebilir.

Araştırma kapsamında 6 kişinin çalıştığı 280 metrekarelik bir hayvan kliniğinden alınan hava örneklerinde yapılan incelemede, çalışan işçiler ile hayvanların DNA’larının tespit edilip eşleştirilebildiği görüldü.

Araştırma raporunda, “Tükürüğümüz, cildimiz, terimiz ve kanımız yoluyla çevreye giren insan DNA’sı, kayıp kişilerin bulunmasına ve suçların çözülmesine, arkeolojik değeri olan alanların belirlenmesine ve atık sudaki DNA izleri aracılığıyla sağlığın izlenmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.” ifadesi kullanıldı.

Florida Üniversitesi’nde Yaban Hayatı Hastalıkları Genomik Profesörü David Duffy, “Bütün bu bireysel, atalara ve sağlık bilgilerine ücretsiz olarak erişilebilir ve şu anda havada asılı duruyor” dedi. ifadesini kullandı.

Raporda ayrıca, aynı yöntemlerin “gizlilik ihlalleri, konum takibi, veri toplama, bireylerin veya popülasyonların genetik takibi” gibi kötü niyetli çalışmaların yürütülmesini kolaylaştırabileceği tehlikesine de işaret edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu