Haber

ABD’deki Delaware Nehri’ndeki kimyasal sızıntının ardından ‘içilebilir musluk suyu’ duyurusu

ABD’nin Philadelphia kentinde içme suyunun kaynağı olan Delaware Nehri’nde meydana gelen kimyasal sızıntının ardından yetkililer bugün yerel saatle 23:59’a kadar musluk suyunun içilmesinin güvenli olduğunu bildirdi.

CNN’in haberine göre, dün düzenlenen basın toplantısında Philadelphia Ulaştırma, Altyapı ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Mike Carroll, en geç gece yarısına kadar Philadelphia Baxter İçme Suyu Arıtma Tesisinden şehre güvenli su sağlanacağını söyledi.

Water Philadelphia web sitesi, yeni hidrolik modelleme ve numune alma sonuçlarının “şu anda şişelenmiş su satın almaya gerek olmadığını” gösterdiğini söyledi.

Açıklamada, kimyasal sızıntı şehre ulaşmadan Baxter tesisinden temin edilecek suyun kontrol edildiği, musluk suyu kullanımına ilişkin saat güncellemesinin ise tesiste yapılacak arıtma işlemlerine göre değişeceği belirtildi. Delaware Nehri’nden tesise gelen su.

24 Mart’ta kimyasal bir sızıntı oldu.

ABD’nin Philadelphia kentindeki Delaware Nehri üzerinde yaklaşık 14 milyon kişinin içme suyu kaynağı olan bir tesiste 24 Mart’ta kimyasal sızıntı meydana geldi.

Gönderdikleri telefon mesajlarıyla kent sakinlerini uyaran yetkililer, “sadece şişelenmiş su içilmesi” tavsiyesinde bulundu. Bunun üzerine marketlerdeki şişelenmiş su stoklarının azaldığı görüldü.

Pennsylvania Çevre Koruma Ajansı tarafından yapılan açıklamada, Bristol’deki akrilik reçine üretim tesisinden alınan “miktarında bilinmeyen” bir kimyasal solüsyonun Delaware Nehri’ne karıştırıldığı belirtildi.

oguzlar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu