Haber

ABD, Nijer’de demokratik hükümetin yeniden kurulmasını destekliyor

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Nijer Devlet Başkanı Mohammad Bazum ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD’nin Nijer’de demokratik olarak seçilmiş hükümetin göreve dönmesini desteklediğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, telefon görüşmesinde Nijer’deki gelişmeler ele alındı.

Blinken, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Afrika Birliği ve uluslararası ortakların duruşu doğrultusunda ABD’nin Nijer’de demokratik olarak seçilmiş hükümetin yeniden kurulmasını desteklediğini belirtti.

Başkan Bazum ve ailesinin güvenliğinin önemini yineleyen Blinken, ABD’nin Nijer’in bölgede güvenlik ve kalkınma için güçlü bir ortak olarak kalmasını sağlayacak barışçıl bir çözüm bulmaya kararlı olduğunu kaydetti.

Blinken, 1 Ağustos’ta Bazum ile yaptığı telefon görüşmesinde Bazum ve Nijer demokrasisine “sarsılmaz desteğini” iletmiş ve ABD’nin anayasal düzeni bozmaya yönelik eylemleri reddettiğini belirtmişti.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Mohammad Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alınmış ve gece saatlerinde ordunun yönetimi devraldığını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP) adlı cuntanın liderliğini üstlendiğini ve geçiş hükümetinin başına geçtiğini duyurdu. ??

Bazum, 26 Temmuz’dan beri özel konutunda tutuluyor.

senirkent-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu