Ekonomi

AB, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketi teklifi hazırladı

Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya yönelik, elmas ticaretinin yasaklanması ve petrol tavan fiyatının sıkılaştırılmasını içeren yeni bir yaptırım paketi teklifi hazırladı.

AB Komisyonu, Rusya’ya yönelik 12. yaptırım paketi önerisini üye ülkelerin onayına sundu.

Teklife göre, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar veren 120’den fazla kişi ve kuruluş yaptırım listesine dahil edilecek.

Rusya’ya yeni ithalat ve ihracat yasakları uygulanacak.

Rus petrolüne yönelik fiyat tavanı daha da sıkılaştırılacak.

AB’nin uyguladığı yaptırımların atlatılmasını önlemek için ek önlemler alınacak.

Rusya’nın askeri, savunma ve bilişim sektörlerinden kişilerin yanı sıra önemli ekonomik aktörler de AB’nin yaptırım listesine eklenecek.

Rusya’nın işgal ettiği Ukrayna topraklarında son seçimleri düzenleyenler, Ukraynalı çocukların zorla yeniden eğitilmesinden sorumlu olanlar, Kiev’e destek yönünde dezenformasyon ve propaganda faaliyetleri yürütenler hedef alınacak.

AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının genel çerçevesi daha da güçlendirilecek.

Uluslararası basında yer alan haberlere göre yeni yaptırım paketi Rusya’dan elmas ithalatını yasaklayacak. Bu yasağın 2024 yılı başında yürürlüğe girmesi hedefleniyor.

Ayrıca, mevcut yaptırımları ihlal ederek satın alınan Rus petrolünün geçersiz faturalarla satılmasını önlemek amacıyla daha katı raporlama gereklilikleri tasarlanacak.

Bu bağlamda şirketlerin taşıdıkları Rus petrolünün nakliye ve sigorta masraflarını detaylı bir şekilde açıklamaları gerekecek.

Rusya’dan demir, bakır, alüminyum tel ve folyo ithalatı ile sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) ithalatına yeni kısıtlamalar getirilecek.

Rusya’nın endüstriyel kapasitesini artırabilecek mal ve teknolojilerin ülkeden geçişi yasaklanacak.

Avrupa’ya seyahati yasaklanan ve Avrupa’daki varlıkları dondurulan kişiler listesine 47 kişi ve 72 kuruluş eklenecek.

Yeni yaptırımların yürürlüğe girebilmesi için üye ülkelerin oy birliği gerekiyor.

AB, savaş nedeniyle Rusya’ya karşı şu ana kadar 11 yaptırım paketi uygulamaya koydu. Bu kapsamda Rusya’ya ticaret, finans, enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, petrol, kömür ve altın gibi çift kullanımlı ve lüks mallar da dahil olmak üzere çok çeşitli kısıtlamalar getirildi.

Öte yandan AB ülkelerinin Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole yönelik ithalat yasağı ve varil başına 60 dolar tavan fiyat kararları 5 Aralık 2022’de yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda Rus petrolünün üçüncü ülkelere belirlenen fiyatın üzerinde satılması halinde G7 ve AB ülkelerindeki şirketlerin bu petrole yönelik nakliye, sigorta, komisyonculuk gibi çeşitli hizmetleri sağlayamayacakları belirtiliyor. Söz konusu hizmetlerin verilebilmesi için Rus petrolünün tavan fiyatının altında faaliyet göstermesi gerekiyor.

Rus petrolü son dönemde uluslararası piyasalarda belirlenen tavan fiyatının üzerinde 80 dolar civarında işlem görüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu