Haber

Polonya Adalet Bakanı hakkındaki gensoru önergesi reddedildi

Polonya’da muhalefetin Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro aleyhindeki gensoru önergesi oy çokluğuyla kabul edilmedi.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, parlamentoda yaklaşık 2 saat süren tartışmaların ardından gerçekleşen oylama öncesi açıklamalarda bulundu.

Morawiecki, “Adalet Bakanını savunacağız, hükümetimizi savunacağız. 10 ay sonra seçimi kazanacağız.” ifadesini kullandı.

Morawiecki, ülkenin iç ve dış tehditlerle boğuştuğunu belirterek, “Siyasi sınıfın birleşmesi gereken bir dönemde, tek amaç için gensoru önergesi veriyorsunuz. Biz enflasyon ve krizle uğraşırken, Ukrayna’yı yaşatmak için attığımız adımlarda siz yoksunuz.” dedi.

Morawiecki, koalisyonun “çelik kadar sert” olduğunu ve istikrarı bozma çabalarının başarısız olacağını vurguladı.

Oylamaya 457 milletvekili katıldı. 226 kabul, 228 ret ve 3 çekimser oy kullanıldı.

Toplam 460 üyeden oluşan alt meclise karşı 231 oy kullanılırsa Ziobro görevden alınmak zorunda kalacaktı.

Ziobro’nun yasaları eleştirildi

Polonya muhalefeti tarafından tartışmalı yargı değişiklikleri nedeniyle eleştirilen Ziobro, Polonya’nın demokratik değerlerine, Avrupa Birliği (AB) fonlarına ve AB üyeliğine yönelik bir tehdit olarak değerlendirildi.

Güvenoyu arayan muhalefet, Ziobro’nun politikalarının “insan haklarını sınırlamak için adalet sistemini deforme ettiğini ve Polonyalıların hâlâ milyarlarca avroluk AB fonu alamamasının nedeni haline geldiğini” söylüyor.

AB üyeliğine kuşkuyla bakan milliyetçi bir siyasetçi olarak bilinen Adalet Bakanı Ziobro, Polonya’nın milliyetçi muhafazakar koalisyon hükümetinin ortaklarından Birleşik Polonya’nın (Solidarna Polska) başkanlık görevini yürütüyor.

Polonya basınına göre Başbakan Morawiecki ile sorunları olan ve anlaşamayan Ziobro, bütçedeki sorunlar nedeniyle eleştiri konusu oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu