Haber

Kosova’da Sırp Taraftarların Irkçı Mesajına Tepki

Sırbistan temsilcisi Kızıl Yıldız ile İtalya’nın Fiorentina takımı arasında oynanan hazırlık maçında Sırp taraftar grubu “Delije”nin düzenlediği koreografide yer alan ırkçı mesaj Kosova’da tepkiyle karşılandı.

Kosova’nın Avrupa Entegrasyonu, Kalkınma ve Diyalogdan Sorumlu Birinci Başbakan Yardımcısı Besnik Bislimi, sosyal medya hesabından, başkenti Belgrad’da oynanan karşılaşmada açılan koreografide “Ordu Kosova’ya döndüğünde” sözlerinin kullanılmasına tepki gösterdi. Sırbistan ve “Sırbistan” dedi. medya, spor, sanat, kültür ve bilim de propaganda aracı olarak kullanılmaktadır. Bu durum şiddet, terör, gerilim ve savaşa neden olmaktadır. Tüm bunlar olurken tribünlerde Aleksandar Vucic (Sırbistan Cumhurbaşkanı) vardı. Söylemek ya da söylemek istemediği mesajları Delije grubu ile iletmesi sık rastlanan bir durum.” ifadelerini kullandı.

Kosova Kültürü, Gençlik ve Spor Bakan Hajrulla Çeku da Sırbistan’ın “değişmez zihniyetini açıkça gösterdiğini” vurgulayarak, “Uluslararası futbol kurumlarını uygun cezaları vermeye davet ettiğimiz statlardan gelen savaş tehditlerine karşı çıksınlar” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Kosova Futbol Federasyonu ise yaptığı açıklamada Sırp taraftarların bu davranışını “skandal ve savaş çığırtkanlığı” olarak nitelendirdi.

Açıklamada, “Kosova Futbol Federasyonu bu olayla ilgili resmi şikayette bulunarak UEFA’nın düzenlemelerine ve unsurlarına uygun hareket etmiştir. İleride bu tür şovenist eylemlerin ve benzeri provokasyonların önlenmesi amacıyla UEFA bu olayı ivedilikle soruşturacak ve Kızılyıldız Kulübü ve taraftarlarına karşı sıkı tedbirler alsın, almasını istedik” dedi. görüşler yer aldı.

Sırp taraftar grubu “Delije”, dün oynanan dostluk maçında arka planda Sırp bayrağı eşliğinde “Ordu Kosova’ya döndüğünde” sözleriyle birlikte büyük bir tankı gösteren bir koreografi düzenledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu