Haber

Gaziemir Belediyesi 8. sınıf öğrencilerine psikodrama temelli kaygı yönetimi eğitimi veriyor.

Pozitif Ömür Merkezi’nde ihtiyaç sahibi vatandaşlara Psikolojik Destek ve Danışmanlık Hizmeti veren Gaziemir Belediyesi, Liseye Geçiş Sistemi Sınavına girecek 8. sınıf öğrencileriyle “Psikodrama Temelli Kaygı Yönetimi” konulu küme çalışması yürütüyor.

Pozitif Yaşam Merkezi’nde çocuk, ergen ve ebeveyn görüşmelerinde sıklıkla dile getirilen gerilim ve sıkıntı yönetimi konusunda daha fazla öğrenciyi bilinçlendirmek ve becerilerini artırmak amacıyla 24 kişilik gruplarla psikodrama temelli kümeleme çalışmaları yapılmıştır. acele yönetiminde. Psikodrama Temelli Korku Yönetimi küme çalışmasına katılan 8. sınıf öğrencileri, başarı ve sınav yapmanın olumsuz etkileri konusunda farkındalık kazanırken, gevşeme ve başa çıkma becerilerini geliştirme fırsatı buldular. Psikolog Deniz Bağdaş ve Psikolog Kübra Deniz tarafından yürütülen program ile çocuk ve gençlerin psikodrama kümesindeki sorunlarına yönelik analiz tekniklerini prova etmeleri sağlanarak bu davranışları gerçek hayatta daha kolay uygulayabilmelerine katkı sağlanmıştır.

Psikolog Deniz Bağdaş, birçok öğrencinin sınav öncesi ve sınav sırasında kalp çarpıntısı, titreme, kafa karışıklığı ve sıkıntı gibi bazı fiziksel şikayetler yaşayacağına dikkat çekerek, Pazar günü sınava girecek öğrencilere şunları söyledi:

“Sınav sadece belirli bir süre içinde ve konu hakkında edindiğiniz bilginizin bir ölçüsüdür. Düşük puanınızın sizi kötü duruma düşüreceğini düşünmek sadece kaygınızı artırır. Sınav sadece bilginizi ölçer, kişiliğinizi değil. . Becerileriniz ve potansiyeliniz bir sınav puanına sığdırılamaz. İyisiniz ya da kötüsünüz, başarılı ya da başarısız olmanın çok ötesindesiniz.”

Kaynak: ANKA / Eğitim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu