Teknoloji

Dört yapraklı yoncanın uğur getirdiğine neden inanırız? Peki bu inanç ne kadar doğru?

Dört yapraklı yoncanın uğur getirdiğine bizi inandıran nedir? Muhtemelen sadece nadir olduklarını düşündüğümüz için. Tamam, ama bu yoncalar gerçekten ne kadar nadir?

Sıkça duyulan bir istatistiğe göre 10.000 yoncadan sadece biri dört yapraklıdır. Bu onları yoncaların ortasında yaklaşık 500 kat daha nadir yapar. Ancak bu ne yazık ki tamamen doğru değil.

2017 yılında, Share the Luck adlı bir web sitesi için çalışan bir araştırma ekibi, 5,7 milyon yoncayı analiz etti ve dört yapraklı yonca bulma olasılığının aslında 5.000’de 1 olduğunu keşfetti . Buna göre klasik “10.000 yoncada bir” istatistiğine göre bulma ihtimalimizin iki katı olduğunu varsayabiliriz.

Ancak burada başka faktörler de devreye giriyor. Belirli yonca türleri ve dikkatli çevre planlaması ile ek yaprağın büyüme şansı büyük ölçüde artırılabilir. Delaware Üniversitesi Botanik Bahçeleri Direktörü John Frett Martha Stewart Söylediğine göre; Yetiştirilen yoncanın çeşidine göre bu servet artabilir. Ayrıca yoncanın toprak altı sapları ile yayılma özelliği ile birleştiğinde, Normalden dört kat daha fazla dört yapraklı yonca üretilebilir.

Örneğin; 2014 yılında Suzi Mekhitarian’ın bahçesinde 21 adet dört yapraklı yonca belirdi. . Tipik bir çimenliği olsaydı, böyle bir şeyin olma ihtimali neredeyse imkansız olurdu. Kulağa ne kadar imkansız gelse de, Avustralya Botanik Bahçesi Bilim Direktörü Brett Summerellbeş altı ayda bir duyduğunu söylüyor.

Genel olarak, yoncalarda dört yaprağa sahip olmak çekinik bir özellik olarak kabul edilir ve bu tür özellikler hayvanlara göre bitkilerde daha fazla sıkıntıya girer. Dört yapraklı yonca geni çekinik gendir. Bunu anlayacağımız bir dille anlatmak gerekirse; Bu, eğer bitki dört kromozomun tamamında sadece dört yaprak genini taşıyorsa, nadiren dört yaprak üreteceği anlamına gelir.

Ancak Mekhitarian’ın durumunda çok sıra dışı bir şey olmuştu. Bitkinin baskın gen özellikleri üç yerine dört yapraktı. Bu, böyle bir durumun meydana gelme olasılığını artırdı.

haber-hacibektas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu