Haber

Bisikletçiler Anıtpark’ta toplandı

Bisikletçiler seslerini duyurmak için Anıtpark’ta toplandı

İstanbul’da trafik kazası sonucu hayatını kaybeden bisikletçi için artık sona gelindi.

ANKARA – İstanbul’da aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Doğanay Güzelgün için Ankara Anıtpark’ta toplanan bisikletçiler, kazalarda hayatlarını kaybeden tüm arkadaşlarını anarak, davaların takipçisi olacaklarını söylediler.

Ankara’da Bisikletli Yaşam Platformu üyeleri Anıtpark’ta “Bisikletime çarparsan ölürüm” sloganıyla öne çıktı. İstanbul’da dün sabah saatlerinde trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Doğanay Güzelgün için yaklaşık 100 bisikletçi toplandı. Kaza sonucu hayatını kaybeden tüm arkadaşları adına toplandıklarını ifade eden küme, davaları takip edeceklerini söyledi.

Ortak basın açıklamasını okuyan Linda Nihan, “Ülkemizde son yıllarda bir ihtiyaç oluştu. spor Hem ulaşım amaçlı bisiklet kullanımının arttığı hem de bisikletin yerinin vazgeçilmez olduğu görülmektedir. Ancak bisiklet ulaşımda hak ettiği yeri bulamamıştır. Yönetmelikler ve yönetmelikler yeterli değil. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde defalarca gündeme gelmesine rağmen motorlu taşıt sürücüleri nedeniyle bisikletçilerin yaşamdan kopmasının önüne geçilmesi mümkün değil. Her yıl yüzlerce bisikletçi arkadaşımızı kural tanımayan, alkollü, güvenlik şeridi ve hız limiti kurallarını ihlal edenlere feda ediyor, ‘yeter artık’ diyoruz.

“Kaybettiklerimizin hatıralarını yaşatırken davalarının da takipçisi olacağız”

Son iki yılda hayatını kaybeden bisikletçi sayısının 350’yi geçtiğini belirten Nihan, “Türkiye’de her hafta 2 kişi yolda giderken aracın çarpması sonucu hayatını kaybediyor. Dün sabah İstanbul Bostancı’da arkadaşlarıyla antrenman yapmak için yola çıkan bisikletçi Doğanay Güzelgün, aracında uyuşturucu ve alkol aldı. ‘Kaza değil cinayet’ dediğimiz bisikletçilerin ölümüyle sonuçlanan kaza davalarının ‘tarafından açılmasını talep ediyoruz’ Türkiye’de 100’den fazla bisikletçinin bulunduğu küme, topluluk ve dernekler olarak Umut, Zeynep, Aşkım, Batuhan, Kemal Özer, Doğanay ve tüm kaybettiklerimizin, davalarının takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu