Haber

AB, Nijer’deki darbe için ECOWAS’ın aldığı tedbirlere destek veriyor

Avrupa Birliği (AB), Nijer’deki darbe sonrası askeri müdahale dahil çeşitli önlemler alan Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) tüm kararlarını desteklediğini açıkladı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, dünkü ECOWAS Zirvesi’ne ilişkin yaptığı açıklamada, Nijer’deki askeri darbeyi kınayan ECOWAS ülkelerinin başkanlarına katıldıklarını belirtti.

Başkan Muhammed Bazum’u ülkenin seçilmiş ve meşru tek lideri olarak tanıdıklarını vurgulayan Borrell, “AB, darbeye karşı ECOWAS’ın aldığı tüm önlemleri hızla ve kararlılıkla pekiştirecektir.” terimini kullandı.

Dış müdahale suçlamasını reddeden Borrell, Nijer halkının iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini, sivillere, diplomatik çalışanlara ve tesislere yönelik saldırılardan darbecilerin sorumlu tutulacağını kaydetti.

Öte yandan AB Konseyi Lideri Charles Michel, Başkan Bazum ile temaslarının sürdüğünü açıkladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Michel, dün gece Bazum ile telefon görüşmesi yaptığını belirterek, “AB’nin Nijer’in anayasal ve meşru kurumlarına ve istikrarın yeniden tesis edilmesi için yürütülen bölgesel girişimlere mutlak desteğini yineledim. anayasal düzen.” sözünü kullandı.

ECOWAS’tan Nijer’deki darbecilere askeri müdahale uyarısı

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP) adlı cuntanın liderliğini üstlendiğini ve geçiş hükümetinin başına geçtiğini duyurdu.

ECOWAS ise Başkan Bazum’u serbest bırakıp görevinin başına dönmesi için cuntaya bir hafta süre verdi. Ayrıca ECOWAS ülkeleri Nijer’e tüm hava ve kara sınırlarını kapattı ve Nijer’in Batı Afrika Devletleri Merkez Bankası’ndaki (BCEAO) varlıkları donduruldu.

ECOWAS, taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri müdahale dahil tüm seçeneklerin değerlendirileceğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu